Pastırma Yazı Sözleri

Pastırma yazı günleri başladı. Her sene Ekim ayının sonu ile Kasım ayının 2.haftası arası yaşanan yazı andıran sıcak günlere eski zamanlarda bu isim takılmış. Anadolu’da Pastırma Ayazı diye de geçer. Kesin bir tarihi olmayan bu hava ısınması olayı bazı yıllar 3 bazı yıllar ise 10 gün sürer. 2019 yılı Pastırma sıcakları 3 Kasım günü başlayacak. Sonbahar mevsimin sonuna doğru yazı andıran kısada olsa bu sıcak günlerin keyfini sürmek lazım. Gündüzün ilk saatleri sisli, öğleden sonrası ise yaz sıcağı ama akşama doğru serin ve hatta baya soğuk olan hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğu kısa mutlu günler . Anadolu’da kışın tüketilen sucuk ve pastırma gibi yiyeceklerin hazırlanması sebebiyle bu isim ile anılmaktadır. Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Yerli yazı” (Indian summer) gibi adlar alır. Kısa süreli bir mutluluk yaşatan bpastırma yazı kavramı şiirlerde ve yazılarda da geçmektedir. Bu alıntılardan bir derleme hazırladık… 

Pastırma Yazı Sözleri


Pastırma Yazı Sözleri
Pastırma Yazı Sözleri


Mutlulukların temmuz sıcağı gibi uzun, hüzünlerin pastırma yazı gibi kısa olsun.(Sahaf) 

Açık pencereden, pastırma yazının mavi ışıkları girmekte.” – Erendiz Atasü 

Pastırma yazındaysanız hayatın, iki adım gerisi yazdır, üç adım ötesi kış…(C. Dündar) 

Bir yıl, bir asır veya bir ömür Bu pastırma yazının renkleri dolacak hayatımıza… 

Pastırma Yazı Böyle zamansız güneşli, umulmadık mavi günlerde bir bekleme salonu yalnızlığına bürünüyorum.. .(Y Erdoğan) 

Belki birçok şey yazabilirim Yazabildiklerim, yazamadıklarımdan daha kısa olur Yaz yağmuruna benzer belki Belki pastırma yazı sıcaklığıyla tenine dokunup geçer.(İlayda Seralı) 

Bugün çok uzağındayım o pastırma yazının Bir yıl, bir asır, bir ömür geçti Acaba beni hâlâ hatırlıyor musun?( Eski bir Fransız şarkısı) 

Güneş, nüfus kâğıdına aldırmadan seven bir aşık gibi, takvime bakmaksızın salar saçlarını erken inen akşamlara… 

Ufuktaki bulutları sezenler, ışığın kıymetini daha iyi bilir.O yüzden pastırma yazı, bahardan daha değerlidir.( C. Dündar) 

Pastırma Yazı/Ayazı Pastırmayı Sofralarında Göremeyenlerin Tesellisi, Su pastırma yazı.

 Doymasına Doyuyor da, Zenginler, Fakirler, Yiyor hep, Soğuk ve ayazı. İkram Gökhan Akcebe